Colon Cancer Unit
Colon Cancer Unit
Colon Cancer Unit (CCU) to utworzony w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym WWCOiT im. M. Kopernika w Łodzi zespół wielodyscyplinarny zajmujący się problematyką chorób jelita grubego, głównie choroby nowotworowej.
Celem zespołu jest wieloetapowa opieka nad pacjentem, począwszy od wstępnej diagnostyki, poprzez wszystkie etapy leczenia m.in. leczenia operacyjnego jak również radio i chemioterapii jeśli będzie ona konieczna, a także opieka po zakończeniu procesu leczenia w utworzonej Poradni Chorób Jelita Grubego. W skład zespołu wchodzą najlepsi specjaliści w dziedzinie chirurgii, endoskopii, radioterapii, onkologii, genetyki a także interny i rehabilitacji.
Informacje i zapisy
Do Poradni Chorób Jelita Grubego pacjenci zgłaszają się bez skierowana. Poradnia znajduje się w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi ul. Paderewskiego 4.
W celu umówienia wizyty należy zadzwonić pod następujący nr. tel.:
42 689 52 00 lub zgłosić się bezpośrednio do rejestracji onkologicznej w godz. od 7:30 – 17:00
Informacje ogólne
W skład zespołu CCU wchodzą lekarze o najwyższych kwalifikacjach w zakresie diagnozowania i leczenia chorób jelita grubego miedzy innymi chorób nowotworowych jelita grubego i odbytnicy. Trafiający do nas pacjent już na pierwszej wizycie zostaje objęty opieką. Szybko i sprawnie zostanie przeprowadzony przez wszystkie etapy niezbędnej diagnostyki. Następnie zostanie poddany leczeniu zgodnym z najnowszymi standardami światowymi. Po zakończonym leczeniu będzie pozostawał pod obserwacją i opieką w Poradni Chorób Jelita Grubego.
Poradnia Chorób Jelita Grubego ma dostęp do wszystkich najnowocześniejszych metod diagnostyki obrazowej. Na miejscu dostępna jest:
– pracownia USG
– pracownia tomografii komputerowej
– pracownia rezonansu magnetycznego
– pracownia PET
Ponadto dysponujemy pracownią endoskopową, gdzie bardzo dobrze wykwalifikowany zespół wykonuje badania kolonoskopii z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego.
Wyniki trafiają do zespołu patomorfologów i w krótkim czasie lekarz otrzymuje wynik histopatologiczny niezbędny przed planowanym zabiegiem operacyjnym.
Po zakończonej diagnostyce i z postawionym rozpoznaniem pacjent będzie miał wyznaczony szybki termin przyjęcia do Oddziału Chirurgii Onkologicznej do zabiegu operacyjnego.
Zabiegi przeprowadzają doświadczeni chirurdzy z zespołu CCU.
Wykonujemy zabiegi klasyczne jak również istnieje możliwość wykonania zabiegów sposobem laparoskopowym z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i technik. Pacjenci z obciążeniami internistycznym takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca i inne przed planowym zabiegiem operacyjnym będą konsultowani internistycznie aby prawidłowo zabezpieczyć i przygotować ich zabiegu chirurgicznego. Po zabiegu operacyjnym pacjent pozostanie pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarsko pielęgniarskiego CCU.
Aby pacjent jak najszybciej powrócił do pełni sprawności wykonywane będą zabiegi rehabilitacyjne. W razie konieczności wyłonienia stomii tj. przetoki na powłokach brzusznych pacjenci zostaną objęci opieką wyspecjalizowanej pielęgniarki stomijnej, która pomorze przy doborze odpowiedniego sprzętu a także przeprowadzi edukację dla pacjenta jak i również dla rodziny.
Po zabiegu operacyjnym w zależności od wskazań pacjent będzie skierowany do leczenia uzupełniającego radio lub chemioterapii do Klinik współpracujących zespołem Colorectal Cancer Unit, mieszczących się w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym. Termin przyjęcia ustali zespół CCU.
Po zakończonym procesie leczenia pacjenci będą objęci opieką i obserwacją w Poradni Chorób Jelita Grubego, gdzie wykonywane będą wszystkie niezbędne badania okresowe.
W trakcie całego procesu diagnostyczno – terapeutycznego w zespole CCU pacjenci jak i ich rodziny i bliscy będą objęci opieką przez wyspecjalizowany zespół psycho-onkologów.
Skład osobowy CCU
Koordynatorzy merytoryczni:
- dr n. med. Marta Słomka (slomka@kopernik.lodz.pl)
- dr n. med. Anna Rychter (rychter@kopernik.lodz.pl)
Zespół Chirurgiczny:
- dr n. med. Mateusz Jęckowski (Oddział Chirurgii Onkologicznej
- lek. med. Wojciech Fałek (Oddział Chirurgii Onkologicznej)
- lek. med. Jakub Jasion (II Oddział Chirurgii Onkologicznej)
- dr n. med. Bartosz Luks (II Oddział Chirurgii Onkologicznej)
- dr n. med. Mariusz Pawlak (Oddział Chirurgii Onkologicznej)
- med. Jarosław Jaśniewski (Oddział Chirurgii Onkologicznej)
- med. Arkadiusz Przybył (Oddział Chirurgii Onkologicznej)
- med. Mateusz Brożyna (II Oddział Chirurgii Onkologicznej)
- med. Agnieszka Popiel (Oddział Chirurgii Onkologicznej)
Zespół Radioterapeutów:
- lek. med. Beata Chmielewska–Pytka
- dr n. med. Anna Rychter
- dr n. med. Michał Masłowski
- dr n. med. Konrad Stawiski Oddział Brachyterapii i Onkologii Ogólnej
Zespół Diagnostyczny – Pracownia Endoskopii:
- dr n. med. Marta Słomka
- lek. med. Michał Stawicki
Zespół Chemioterapeutów :
- lek. Katarzyna Borkowska-Mękalska
- lek. Maja Lisik-Habib
- lek. Aleksandra Socha
- dr n .med. Joanna Połowinczak-Przybyłek
Radiolog: lek. med. Marek Raźniewski
Pielęgniarka stomijna: mgr Agnieszka Cielecka
Fizjoterapeuta: mgr Tomasz Błaszczyk (Przychodnia Rehabilitacji, tel. 604 973 844)
Psycholog: mgr Paula Kałuża (tel. 042 689 57 75)
Patomorfolog:
- lek. med. Wojciech Kuncman
- lek. med. Magdalena Jakubiak-Wielganowicz
Dietetyk: Agnieszka Krawczyk ( tel. 042 689 50 30 )
Koordynatorzy onkologiczni DILO: Magdalena Szymańska oraz Iwona Hejduk, tel. 515 096 205
Koordynator prehabilitacji: Patrycja Jordańska tel. 887 370 350
Koordynator organizacyjny: mgr Agnieszka Walczak tel. 887 356 776
Radioterapia w leczeniu raków jelita grubego. Radioterapię stosujemy w leczeniu raka odbytnicy oraz raka odbytu.
W leczeniu radykalnym raka odbytnicy stosujemy oprócz leczenia chirurgicznego i chemioterapii radioterapię lub radiochemioterapię. Jest to forma leczenia uzupełniającego zabieg operacyjny. Leczenie to stosowane jest u pacjentów, u których ze względu na stopień zaawansowania wymagane jest zmniejszenie ryzyka nawrotu miejscowego lub zmniejszenie guza przed planowanym zabiegiem. Preferowane jest, aby radioterapia lub radiochemioterapia stosowana była przed zabiegiem operacyjnym. Jest wtedy mniejsze ryzyko powikłań, a samo leczenie jest skuteczniejsze.
Kwalifikacja do leczenie ma miejsce w gabinecie konsultacyjnym ( Poradnia Radioterapii 9 i 10) po wcześniejszym umówieniu wizyty. Podczas kwalifikacji możliwe jest wykonywanie dalszych badan w celu ustalenia stopnia zaawansowania choroby.
Badaniem wymaganym u większości chorych jest badanie rezonansem magnetycznym. Badanie to po zleceniu przez lekarza jest umawiane przez koordynatorów.
Co trzeba wiedzieć o radioterapii
Chory zakwalifikowany do radioterapii, po konsultacji radioterapeuty, ma wyznaczony termin planowania radioterapii, o którym informowany jest telefonicznie. Może sam sprawdzić ten termin pod nr telefonu 042 689 55 28. Planowanie odbywa się w specjalnym ułożeniu na tomografie komputerowym. Badanie przypomina badanie diagnostyczne, ale nim nie jest. Na jego podstawie nie oceniamy stopnia zaawansowania choroby, nie będzie wyniku z tej tomografii. Badanie służy lokalizacji guza i narządów położonych w pobliżu.
Przygotowanie do planowania RT oraz do radioterapii:
Należy przynieść ze sobą 1-2 litrów wody niegazowanej. 2-3 dni przed badaniem TK zalecana jest dieta łatwostrawna z wypijaniem ok 2 litrów wody niegazowanej na dobę. Nie należy jeść potraw tłustych, wzdymających, wysoko przetworzonych lub źle tolerowanych przez pacjenta. Należy też ograniczyć palenie papierosów. Nie należy pić alkoholu. Wypróżnienie powinno się odbyć rano w dniu badania lub radioterapii. W przypadku problemów po konsultacji z lekarzem można zażyć 1 łyżkę parafiny lub czopek glicerynowy. Można kilka dni przed planowaniem pić napar z kopru włoskiego i rumianku . Przed badaniem tomografii z kontrastem wymagane aktualne badanie kreatyniny. Skierowanie zazwyczaj wystawia lekarz na konsultacji. Po tomografii lekarz oraz zespół fizyków wykonują plan leczenia indywidualny dla każdego pacjenta. Leczenie i planowanie odbywa się na aparatach zlokalizowanych w Zakładzie Teleradioterapii na parterze Ośrodka Onkologicznego. Nazwa aparatu jest podawana każdemu pacjentowi indywidualnie, podobnie jak i data i godzina rozpoczęcia radioterapii.
Radioterapia stereotaktyczna
Nowoczesna metoda radioterapii polegająca na podaniu wysokiej dawki na mały obszar w krótkim czasie. Zazwyczaj jest to od 1 do 5 frakcji. Mimo, że jest to metoda używana najczęściej do leczenia pojedynczych przerzutów ma charakter radykalny. W ten sposób leczone są najczęściej przyrzuty do kości, płuc, mózgu – często w skojarzeniu z nowoczesnym leczeniem systemowym.
Metoda ta dostępna jest w Łódzkim Ośrodku Onkologicznym. Kwalifikacja do takiego leczenia odbywa się na wizycie w gabinecie konsultacyjnym radioterapii na podstawie dostępnych badań obrazowych. Planowanie radioterapii odbywa się jak każde inne na tomografie komputerowym. Może się różnić w zależności od lokalizacji. Może być konieczne wykonanie specjalnej maski, lub innego unieruchomienia. Będzie to indywidualnie omawiane na wizycie kwalifikacyjnej.
Radioterapia paliatywna
Stosowana w celu złagodzenia objawów takich jak ból czy krwawienie. Leczenie jest zazwyczaj krótkie, powikłania po radioterapii mniej nasilone. Dawka promieniowania oraz sposób leczenia ustala lekarz indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta.