Oddział Radioterapii i Onkologii Ogólnej
Kontakt:
Sekretariat:
42 689 55 21Pokój lekarski:
42 689 55 23/24Pielęgniarka Koordynująca:
42 689 55 25Dyżurka pielęgniarek:
42 689 55 26mail:
sekretariat.radioterapii@kopernik.lodz.plOddział Radioterapii i Onkologii Ogólnej
Kierownik Oddziału:
Anna Papis-Ubych
Z-ca Kierownika Oddziału
dr n. med. Anna Rychter
Pielęgniarka koordynująca:
Martyna Gaudysińska-Ubych
Oddział prowadzi leczenie wszystkich nowotworów, w szczególności leczenie skojarzone nowotworów regionu głowy i szyi, ośrodkowego układu nerwowego, płuc, piersi, przewodu pokarmowego, a także nowotworów narządu rodnego i nowotworów hematologicznych.
Radioterapia kojarzona jest w różnych sekwencjach z leczeniem operacyjnym, chemioterapią, hormonoterapią i immunoterapią. W zależności od wskazań klinicznych, możliwe jest zastosowanie samodzielnej radioterapii, radioterapii przedoperacyjnej, radioterapii pooperacyjnej, samodzielnej radiochemioterapii, radiochemioterapii przedoperacyjnej i pooperacyjnej.
W wybranych przypadkach klinicznych możliwe jest kojarzenie teleradioterapii z brachyterapią. Leczenie prowadzone jest pod bezpośrednim nadzorem lekarzy oddziału w warunkach ambulatoryjnych, hostelu i w uzasadnionych przypadkach przez cały okres terapii lub czasowo w warunkach oddziału.
Lekarze Oddziału działają w wielodyscyplinarnych zespołach narządowych, w zespole nowotworów piersi – dr Kamila Stasiak, dr Anna Papis-Ubych, nowotworów jelita grubego – dr Beata Chmielewska-Pytka, dr Anna Papis-Ubych, nowotworów dzieci – dr Kamila Stasiak, dr Barbara Łochowska – onkolog kliniczny, w trakcie przygotowań do obrony pracy doktorskiej – Wolne krążące DNA jako potencjalny biomarker w raku płuc.
Oddział zlokalizowany jest na parterze i liczy 40 łóżek.
W oddziale pracuje: 5 lekarzy specjalistów, 1 onkolog kliniczny, 5 rezydentów, 1 dietetyk, 2 sekretarki, 22 pielęgniarki.
Lekarze specjaliści oddziału konsultują i kontrolują pacjentów w Poradni Radioterapii.
Radioterapia prowadzona jest w Zakładzie Radioterapii i Zakładzie Fizyki Medycznej z wykorzystaniem najnowszych technik napromieniania (radioterapia stereotaktyczna, bramkowanie oddechowe, radioterapia na wstrzymanym wdechu) i w oparciu o zaplecze technologiczne i aparaturę Zakładu (akceleratory TrueBeam oraz VitalBeam firmy Varian).
Poradnik: Jak ćwiczyć oddychanie przeponowe?
W celu podwyższenia skuteczności prowadzonego leczenia stosuje się planowanie radioterapii w oparciu o badania PET-CT wykonywane w naszym Ośrodku i konsultacje badań radiologicznych ze specjalistą z dziedziny radiologii i medycyny nuklearnej.
Leczenie onkologiczne związane jest z ryzykiem wystąpienia szeregu działań ubocznych, obserwuje się utratę masy ciała, brak apetytu, osłabienie, spadek odporności – w oddziale prowadzi się leczenie odczynów popromiennych i po chemioterapii oraz leczenie wspomagające. Oddział wykorzystuje wielospecjalistyczny profil naszego Ośrodka i współpracuje z innymi jednostkami Szpitala. Pacjenci mają ponadto możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej i żywieniowej.