Krajowa Sieć Onkologiczna
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną. Jej priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, kompleksowej opieki opartej o jednakowe standardy i wysoką jakość.
Strukturę KSO tworzą Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne realizowane są na najwyższym wysokospecjalistycznym poziomie – SOLO III, złożone – w SOLO II, a podstawowe – w SOLO I.
W województwie łódzkim jedynym ośrodkiem na poziomie SOLO III jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
Podmioty w Krajowej Sieci Onkologicznej muszą wyznaczyć koordynatora dla każdego pacjenta. Poprowadzi on pacjenta „za rękę” przez cały proces leczenia. Do jego zadań należy m.in. umawianie terminów niezbędnych badań i wizyt oraz przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego. Koordynator jest więc łącznikiem między lekarzem a pacjentem.
SOLO czyli Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Onkologicznego może udzielać świadczeń w trzech obszarach:
- leczenia zabiegowego chirurgicznego,
- radioterapii onkologicznej,
- chemioterapii i innych metod leczenia systemowego.
Specjalne rozporządzenie określa kryteria, jakie musi spełnić placówka, aby mogła wejść do Krajowej Sieci Onkologicznej:
- I poziom – SOLO I – placówka medyczna realizuje co najmniej 1 z 3 obszarów leczenia onkologicznego (chemioterapia lub leczenie zabiegowe lub radioterapia).
- II poziom – SOLO II – placówka medyczna realizuje co najmniej 2 z 3 obszarów leczenia onkologicznego (chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia).
- III poziom – SOLO III – placówka medyczna realizuje wszystkie 3 obszary leczenia onkologicznego: chemioterapię, leczenie zabiegowe i radioterapię.
W systemie funkcjonują również Ośrodki Kooperacyjne, które realizują opiekę onkologiczną w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Cały proces profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologicznego, w ramach systemu Krajowej Sieci Onkologicznej, kontrolowany i weryfikowany jest przez Krajowy Ośrodek Monitorujący (KOM), który otrzymuje dane i raporty od Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących (WOM).
WOM czyli Wojewódzki Ośrodek Monitorujący – takim Ośrodkiem w województwie łódzkim jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Wojewódzkim Ośrodkiem Monitorującym może być tylko i wyłącznie szpital z poziomu SOLO III, który posiada największy procentowy udział zrealizowanych świadczeń opieki zdrowotnej w województwie w trzech obszarach: leczenia zabiegowego chirurgicznego, radioterapii onkologicznej oraz chemioterapii i innych metod leczenia systemowego.
Wojewódzki Ośrodek Monitorujący (WOM) współpracuje z innymi podmiotami medycznymi w województwie, wspierając organizację profilaktyki, diagnostyki i opieki w trakcie i po zakończonym leczeniu onkologicznym.
WOM przygotowuje roczne raporty za dany rok kalendarzowy na temat dostępności świadczeń opieki onkologicznej na terenie danego województwa, uwzględniając mapy potrzeb zdrowotnych mieszkańców.
Specjaliści WOM z naszego Szpitala zbierają i analizują dane pozyskane z systemu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) w celu maksymalnego podwyższania jakości opieki onkologicznej na terenie województwa łódzkiego.
Do zadań WOM należy również prowadzenie szkoleń z profilaktyki, diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego dla osób udzielających świadczeń opieki onkologicznej na obszarze danego województwa. WOM także ma obowiązek monitorowania przebiegu, jakość i efektywności realizowanych programów zdrowotnych dotyczących profilaktyki onkologicznej w danym województwie.