Łódzkie Dni Onkologiczne

Pozostałe aktualności
16-17 czerwca 2023 odbyły się kolejne Łódzkie Dni Onkologiczne. Tegorocznym gościem honorowym wydarzenia był prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Pierwsza część konferencji została zdominowana przez tematy związane z czerniakiem – chorobą, na którą z roku na rok choruje coraz więcej osób, również młodych.
W piątek 16 czerwca odbyły się warsztaty poświęcone nowotworom skóry, które prowadzili dr Michał Lewandowicz, prof. Michał Sobjanek i prof. Magdalena Ciążyńska. Była to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi wytycznymi, przedstawienia swoich doświadczeń, a także dyskusji i wymiany poglądów dotyczących diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych.

Przy tej okazji należy podkreślić, że w Szpitalu Kopernika w Łodzi działa Skin Cancer Unit, któremu przewodniczy prof. Magdalena Ciążyńska. Zespół dynamicznie się rozwija w obszarze diagnostycznym, terapeutyczny oraz edukacyjnym, nie zapominając o tym, że w nowotworach skóry kluczowa jest profilaktyka, zarówno pierwotna jaki i wtórna.

W sobotę 16 czerwca dzień rozpoczął się wykładem prof. Piotra Rutkowskiego, który przedstawił dane epidemiologiczne, kliniczne i naukowe związane z czerniakiem. Na sobotnich sesjach nie brakowało przedstawicieli naszego ośrodka. Prof. Magdalena Ciążyńska z Oddziału Chorób Rozrostowych oraz dr Katarzyna Kozak z Narodowego Centrum Onkologii debatowały na temat doboru odpowiedniej terapii uzupełniającej w leczeniu pacjentów z rozpoznaniem czerniakach skóry.

W dalszej części odbyły się bardzo ciekawe wykłady i dyskusje. W ramach sesji II, której przewodniczył prof. Piotr Potemski, poruszone zostały tematy leczenia nowotworów płuca, żołądka, pęcherza moczowego i bardzo ważnego tematu w terapii onkolgicznej, czyli żywienia.

Sesji III przewodniczył prof. Jacek Fijuth. Sesja poświęcona była diagnostyce w kontekście wybranych metod leczenia onkologicznego z zastosowaniem brachyterapii, radioterapii i leczenia systemowego.
IV sesję poprowadził prof. Dariusz Nejc. Podczas sesji miało miejsce połączenie z Rzymem, gdzie trwa Rome-Dubai Breast Symposium, którego jednym z prelegentów była prof. Agnieszka Kołacińska. Pani profesor w krótkiej relacji przekazała najnowsze doniesienia z obszaru chirurgii nowotworów piersi.
Dzień zakończył się tematem budzącym wiele emocji i dyskusji w świecie medycznym, czyli sztucznej inteligenci w medycynie, a dokładniej roli AI w radioterapii.

To były wyjątkowe, owocne dwa dni, które umożliwiły uczestnikom wymianę doświadczeń i poszerzenie wiedzy na temat najnowszych wytycznych i doniesień w onkologii. Z pewnością wygłoszone wykłady będę bodźcem do dalszego rozwoju klinicznego i naukowego.
Szczególne podziękowania za wspaniałą inicjatywę i organizację „Łódzkich Dni Onkologicznych” należą się Przewodniczącemu Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego – dr. hab. n. med. prof. UMED Leszkowi Gottwaldowi.
