Pracownia Endoskopowa
W Pracowni Endoskopowej wykonywane są badania endoskopowe górnego (gastroskopia) i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kolonoskopia i sigmoidoskopia).
Badania wykonywane są w dwóch trybach – diagnostycznym i przesiewowym.
Tryb diagnostyczny
W trybie diagnostycznym (u pacjentów z objawami lub nadzorze po wcześniejszych zabiegach) badania endoskopowe wykonywane są w ramach realizacji umowy z NFZ.
Na badania endoskopowe w trybie diagnostycznym wymagane jest skierowanie i umówienie terminu:
- telefonicznie pod numerem 42 689 52 66 lub 42 689 52 67 (Rejestracja) oraz 42 689 56 36 (Pracownia Endoskopowa),
- bądź osobiście w rejestracji pracowni mammografii (wejście od ul. Paderewskiego).
Informacje telefoniczne i zapisy na badania odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00.
Tryb przesiewowy
W trybie przesiewowym wykonywana jest kolonoskopia przesiewowa wraz z ewentualnym pobraniem wycinków i usunięciem polipów wielkości do 10mm (www.pbp.org.pl).
Kolonoskopie przesiewowe wykonywane są u pacjentów w wieku 50-65 lat. Na badanie w trybie przesiewowym nie jest potrzebne skierowanie, a jedynie umówienie terminu. Kolonoskopie w trybie przesiewowym wykonywane są w godzinach 15:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku.
Istnieje możliwość wykonania badań diagnostycznych i przesiewowych w znieczuleniu ogólnym. Badania diagnostyczne w znieczuleniu ogólnym wykonywane są w ramach skierowania do Pracowni Endoskopowej, z zaznaczeniem przez lekarza kierującego konieczności wykonania badania w znieczuleniu ogólnym.
Co to jest gastroskopia i jak się do niej przygotować?
Gastroskopia jest badaniem pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą giętkiego gastroskopu. W czasie badania możliwe jest pobieranie biopsji, które jest całkowicie niebolesne. Osoba poddawana temu badaniu musi być na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.
Co to jest kolonoskopia i jak się do niej przygotować?
Kolonoskopia jest badaniem, które umożliwia oglądanie wnętrza całego jelita grubego za pomocą giętkiego endoskopu. W czasie badania możliwe jest pobieranie biopsji lub usuwanie polipów, które jest niebolesne. Przed wykonaniem kolonoskopii konieczne jest przygotowanie jelita grubego do badania poprzez oczyszczenie jelita. Szczegółowe informacje na temat kolonoskopii i przygotowania do niej znajdują się na stronie: http://pbp.org.pl/kolonoskopia/
Planowe i pilne zabiegi
W Pracowni Endoskopowej wykonywane są również planowe i pilne zabiegi w ramach hospitalizacji na jednym z oddziałów chirurgicznych, tj.:
- Polipektomia – to zabieg usuwania różnymi technikami, w trakcie gastro- lub kolonoskopii, polipów, czyli wyniosłych zmian błony śluzowej stanowiących zmiany przedrakowe.
- Endoskopowa resekcja śluzówkowa (EMR) – jest jedną z zaawansowanych metod polipektomii średnich i dużych zmian.
- Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa (ESD) – jest jedną z zaawansowanych metod polipektomii dużych zmian.
- ECPW – czyli cholangiopankreatografia wsteczna – służy do oceny dróg żółciowych (i trzustkowych) z użyciem duodendoskopu. W trakcie zabiegu można m.in. usunąć złogi z dróg żółciowych, pobrać wycinki ze zmian podejrzanych onkologicznie, czy założyć protezę (plastikową/samorozprężalną) w celu uzyskania swobodnego wypływu żółci.
- Poszerzanie zwężeń przewodu pokarmowego.
- Założenie przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG).
- Ablacja zmian naczyniowych po radioterapii w odbytnicy (APC).