Przełomowa terapia CAR-T
Pozostałe aktualności
Przełomowa terapia CAR-T stosowana w leczeniu nowotworów krwi jest już dostępna w Szpitalu Kopernika w Łodzi. Jesteśmy niezmiernie dumni, że Pacjenci Oddziału Hematologii i Transplantologii – Kliniki Hematologii naszego Szpitala, mogą być leczeni według najnowszych, światowych standardów. To zasługa zespołu specjalistów, pod kierunkiem prof. Agnieszki Wierzbowskiej.
Z tej okazji 14 czerwca odbyła się konferencja prasowa, podczas którego prof. Agnieszka Wierzbowska, dr Olga Grzybowska-Izydorczyk oraz dr Mateusz Nowicki – Kierownik Banku Komórek Krwiotwórczych naszego Szpitala, opowiedzieli o szczegółach tego sukcesu. W spotkaniu wzięli także udział Wicemarszałek Województwa Łódzkiego – Piotr Adamczyk oraz Zastępca Dyrektora Szpitala Kopernika w Łodzi ds. Rozwoju, Projektów i Organizacji Onkologii – Magdalena Janus-Hibner.
Terapia zrekombinowanymi genetycznie limfocytami T (CAR-T) w leczeniu pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) i młodych chorych z oporną/nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną to przełom w światowej hematologii.
Od pacjenta pobierane są jego własne limfocyty, które następnie wysyłane są do laboratorium rekombinacji genetycznej, m.in. w Szwajcarii. Tam do limfocytów pacjenta wprowadzany jest receptor CAR. Zmodyfikowane i zamrożone limfocyty wracają do naszego Szpitala i są podawane pacjentowi. W organizmie chorego zmodyfikowane limfocyty CAR-T działają jak inteligentny lek. Rozpoznają i niszczą komórki nowotworowe.