Przypadki leczone na Oddziale Neurochirurgii

56-letnia kobieta diagnozowana z powodu nieswoistych objawów pod postacią bólu głowy i zawrotów głowy.
W toku diagnostyki w SOR wykonano badanie CT głowy, w którym uwidoczniono podejrzenie guza w obrębie siodła tureckiego wyrastającego ponad jego ograniczenia anatomiczne w stronę zbiornika skrzyżowania wzrokowego.
W badaniu MRI potwierdzono wstępne rozpoznanie – inwazyjnego makrogruczolaka przysadki (PitNET), który wyrastał ponad przeponę siodła (wypustkę opony twardej ograniczającą siodło tureckie od góry, przez którą przechodzi lejek przysadki do samego gruczołu), w okolicę nadsiodłową z wyraźną prawostronną lateralizacją w stronę bruzdy bocznej prawej.


Masa nowotworowa wyraźnie uciskała nerw wzrokowy, obrastała tętnicę szyjną wewnętrzną prawą dookoła jej obwodu. W panelu hormonalnym nie stwierdzono znaczących odchyleń poza nieznaczną hiperprolaktynemią. Chora została zakwalifikowana do leczenia operacyjnego.
Najczęściej stosowaną procedurą chirurgiczną jest resekcja guza drogą endoskopową przezklinową przez nos. W tym przypadku boczne granice nowotworu przekraczały nerw wzrokowy, wrastały w stronę środkowego dołu czaszki co sprawia trudności w usunięciu tego fragmentu nowotworu tą metodą.
W związku z tym pacjentka została zoperowana dostępem nadoczodołowym z cięcia skórnego przez brew. Jest to jedna z metod chirurgicznych, która mieści się w obrębie minimalnie inwazyjnych procedur czaszkowych (tzw. keyhole approach), o doskonałych efektach kosmetycznych. Guza usunięto w całości, zarówno z okolicy nadsiodłowej, jak i z dołu przysadki. Zachowano gruczoł przysadki i lejek przysadki bez konieczności trwałej suplementacji hormonalnej.


W odległej obserwacji radiologicznej nie stwierdzono cech wznowy miejscowej, a chora wróciła do codziennej aktywności zawodowej i życiowej.