Sprzęt do kapilaroskopii od Stowarzyszenia „Tu i Teraz”

Pozostałe aktualności
26 października 2022 r. Odział Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej otrzymał od Stowarzyszenia Tu i Teraz z Kalisza sprzęt do kapilaroskopii.
Ze strony Darczyńcy sprzęt przekazała Członek Stowarzyszenia Tu i Teraz Pani Elżbieta Binder i Pani Beata Maj – Skarbnik Stowarzyszenia, a ze strony Szpitala sprzęt przyjął Pan Dyrektor mgr inż. Andrzej Kasprzyk i Dyrektor ds. Lecznictwa dr n. med. Jerzy Badowski. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy oddziału: prof. Adam Fronczak – kierownik , dr Grażyna Świerkowska – z-ca kierownika, dr n. med. Sylwia Olechnowicz-Tietz, dr Anna Libiszowska-Jezierska, dr n. med. Joanna Pietrzak – pielęgniarka oddziałowa.

Kapilaroskopia jest przyżyciowym i nieinwazyjnym badaniem umożliwiającym ocenę mikrokrążenia. Klasycznie analizie podlegają naczynia włosowate wału paznokciowego proksymalnego, a dokładnie jedynie dystalny rząd kapilar palców II–V. Powiększenie rzędu 10–200 razy za pomocą stereomikroskopu pozwala na niebolesną diagnostykę kształtu, wielkości i liczebności naczyń, a także na stwierdzenie ich uszkodzenia w postaci obecności na przykład mikro wybroczyn. Dodatkowo badanie to umożliwia ocenę przepływu krwi i zmian w obrębie pościeliska. Może być wykorzystane do monitorowania przebiegu choroby i oceny efektów terapii.

Zasadniczym wskazaniem do wykonania badania kapilaroskopowego jest objaw Raynauda. W tej grupie chorych nieprawidłowości wykazane w badaniu kapilaroskopowym pozwalają na wskazanie pacjentów, u których może rozwinąć się autoimmunizacyjna choroba tkanki łącznej, a w szczególności twardzina układowa.
W pracy klinicznej naszego Oddziału Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej w Szpitalu Kopernika w Łodzi kapilaroskopia jest efektywnie wykorzystywana do diagnostyki w/w chorób od kilku lat. Wykonujemy ok 50 badań kapilaroskopowych miesięcznie. Badanie to daje nam nieocenioną wiedzę o zaawansowaniu choroby i o postępie leczenia.
Dzięki nowemu urządzeniu będziemy mogli pomóc także kolegom lekarzom z innych oddziałów (chirurgia naczyniowa, kardiologia i inne) w efektywnej diagnostyce, a także lekarzom reumatologom z naszej Poradni Reumatologicznej.