Światowy Dzień Mycia Rąk

Pozostałe aktualności
15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony w 2008 roku przez Global Handwashing Partnership, w celu promowania wiedzy dotyczącej prawidłowego mycia rąk. Pomysłodawcą wydarzenia było zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów.
Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. Drobnoustroje posiadają dwie wspólne cechy – są niewidoczne „gołym okiem” i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną.
Brudne ręce zwiększają ryzyko zachorowania na choroby, takie jak: grypa, biegunka, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, zakażenie rotawirusami, choroby pasożytnicze (owsica, glista ludzka).
Brudne ręce są także przyczyną 70–90% zakażeń szpitalnych.
Mycie rąk uznaje się za jeden z najważniejszych, a zarazem najprostszych i najłatwiejszych sposobów na ochronę przed drobnoustrojami.

Mycie rąk – jako skuteczna metoda profilaktyki – wymaga odpowiedniej staranności. Według wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ta czynność powinna trwać około minuty. Tyle czasu potrzeba, aby drobnoustroje i wirusy zostały usunięte. Podkreśla się, że 30 sekund to absolutne minimum, które powinniśmy poświęcić na higienę dłoni.
Dbajmy zatem o swoje zdrowie i przestrzegajmy elementarnych zasad higieny.