Wczesne wykrywanie nowotworu piersi – dla pacjenta
Zapisy tel.: 42 689 52 00 wybierz „Rejestracja badań” – wybierz 2, a następnie wybierz „Mammografia – program profilaktyczny” – wybierz 2.
Mail: profilaktyka@kopernik.lodz.pl
Telefon: 42 689 58 99
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Badania kliniczne wykazały, że u kobiet w wieku 50-69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25-30%. Rak piersi jest drugą pod względem częstości występowania przyczyna zgonów w woj. łódzkim (23% zgonów). Zły stan zdrowia mieszkanek woj. łódzkiego jest istotnie związany z czynnikami dotyczącymi stylu życia. Do słabych stron zalicza się niekorzystna sytuację i świadomość zdrowotną mieszkańców, nieefektywną profilaktykę zdrowotną, a także niską zgłaszalność na profilaktyczne badania, rosnące zapotrzebowanie na usługi zdrowotne w związku ze starzeniem się oraz nierówność w dostępie do świadczeń zdrowotnych na terenach wiejskich i miejskich. Działania podejmowane w projekcie mają służyć zwiększeniu uczestnictwa w badaniach profilaktycznych, a tym samym odpowiadać na zidentyfikowane bariery dotyczące uczestnictwa.
Czynniki ryzyka dla występowania raka piersi:
- wiek 50-69 lat,
- rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą),
- mutacje stwierdzone w genach BRCA1 oraz BRCA2,
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12. rokiem życia,
- urodzenie dziecka po 35. roku życia,
- bezdzietność,
- poprzednie leczenie z powodu raka piersi,
- leczenie z powodu innych schorzeń piersi.
Rekrutacja Uczestników:
W programie przewidziano dwie ścieżki rekrutacji:
- Na badania można samodzielnie zgłosić się do Szpitala (szczegóły poniżej).
- Indywidualne spotkania obejmujące edukację z zakresu profilaktyki, naukę samobadania oraz wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych prowadzone będą w placówkach POZ, które podjęły współpracę ze Szpitalem w ramach projektu.
Zapisy na badania:
Do udziału w badaniu nie będzie wymagane skierowanie. Osoby chętne do udziału w badaniach mogą się kontaktować mailowo lub telefonicznie z osobą kwalifikującą uczestników do badań. Podczas rejestracji do etapu badań mammograficznych nastąpi weryfikacja w bazie SIMP, czy zgłaszająca się kobieta jest uprawniona do badania. Uczestnicy badań będą telefonicznie lub mailowo informowani o terminie badania. Formularz zgłoszeniowy i deklaracja dotycząca dojazdu na badanie do pobrania poniżej.