WOM

WOM czyli Wojewódzki Ośrodek Monitorujący – takim Ośrodkiem w województwie łódzkim jest Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Wojewódzkim Ośrodkiem Monitorującym może być tylko i wyłącznie szpital z poziomu SOLO III, który posiada największy procentowy udział zrealizowanych świadczeń opieki zdrowotnej w województwie w trzech obszarach: leczenia zabiegowego chirurgicznego, radioterapii onkologicznej oraz chemioterapii i innych metod leczenia systemowego.
ZADANIA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA MONITORUJĄCEGO:
1) Współpracuje ze świadczeniodawcami udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej
w ramach opieki onkologicznej w procesie organizacji profilaktyki, diagnostyki i opieki po zakończonym leczeniu onkologicznym.
2) Przygotowuje roczne raporty za dany rok kalendarzowy na temat dostępności świadczeń opieki onkologicznej na terenie danego województwa, uwzględniając mapy potrzeb zdrowotnych, o których mowa w art. 95a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, oraz przekazuje te raporty do KOM w terminie do dnia
30 kwietnia następnego roku kalendarzowego za rok poprzedni.
3) Przygotowuje, nie później niż przed upływem 6 miesięcy przed weryfikacją, analizę danych pozyskanych z systemu KSO umożliwiającą weryfikację wskaźników jakości opieki onkologicznej na poziomie danego województwa, na potrzeby analizy prowadzonej przez Fundusz.
4) Prowadzi szkolenia dotyczące profilaktyki, diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego dla osób udzielających świadczeń opieki onkologicznej na obszarze danego województwa.
5) Monitoruje przebieg, jakość i efekty programów zdrowotnych dotyczących profilaktyki onkologicznej w odniesieniu do pacjentów objętych opieką onkologiczną na terenie województwa oraz przedstawia KOM propozycję modyfikacji realizacji tych programów.
6) Realizuje zadania zlecone przez Radę.